Свободный Идель-Урал / Free Idel-Ural
28 квітня представники корінних народів Поволжя, об’єднаних у громадський рух «Вільний Ідель-Урал», провели пікетування російських дипломатичних представництв в різних країнах світу, зокрема і в Україні.
Акції відбулись під гаслом «Захистимо мови Ідель-Уралу!», і мали на меті привернути увагу світової громадськості до проблеми політики русифікації, яку проводить Москва над народами Ідель-Уралу: ерзя, мокша, марі, чувашами, удмуртами, татарами і башкирами.
«Татари – друга за чисельністю нація в Російській Федерації. Ми міцно тримаємось власних традицій, релігії та мови. Ми хочемо залишатися собою, бути татарами. Однак наші прагнення не поділяє Москва, що намагається перетворити всі нації РФ на росіян та стерти нашу ідентичність. Свіжий приклад – агресивне витіснення національних мов зі шкільної освіти. Наші школи у примусовому порядку переводять на російську мову викладання, а неросійським сім’ям глузливо пропонують писати заяви з проханням дозволити вивчати рідну мову на своїй рідній землі. Громадських активістів, які намагаються протистояти русифікації освіти, жорстко пресує поліція та ФСБ. Якщо багатомільйонна татарська нація переживає такі важкі часи – уявіть реальне становище інших народів Ідель-Уралу, наприклад удмуртів», – розповідає співзасновник руху «Вільний Ідель-Урал», колишній політв’язень з Татарстану Рафіс Кашапов.
Активісти вимагають від Москви, аби державні мови республік Мордовія, Марій Ел, Чувашія, Удмуртія, Татарстан і Башкортостан викладались у загальноосвітніх навчальних закладах як обов'язкові навчальні дисципліни.
«Москва поводиться з народами Ідель-Уралу так само, як адміністрація ГУЛАГу з в’язнями. Нас переслідують і тероризують, контролюють кожен прояв громадської активності, водночас для цивілізованого світу Кремль постійно повторює, що «їм все можна». Мовляв, їм ніхто не забороняє говорити рідною мовою чи співати своїх пісень – головне, щоб робили це тихо і прав не качали. Навіть існують спеціально надресировані художні колективи. Ці колективи показують пресі у назначені владою дати. Однак ніхто не показує ерзянських бізнесменів, зірок шоу-бізнесу чи впливових політиків – бо їх немає. Росія не може запропонувати нашим народам розвитку. Нам пропонують тільки клітку», – резюмує співзасновник руху «Вільний Ідель-Урал», ерзянський поет Сиресь Боляєнь.
Комментарии
Отправить комментарий